Garcia and Georges Earn All-Skyline Men’s Soccer Honors

Garcia and Georges Earn All-Skyline Men’s Soccer Honors

NEW YORK — St. Joseph's College (Brooklyn) sophomore Kenneth Garcia (Elmhurst, N.Y./Bayside) and junior Mateusz Georges (Brooklyn, N.Y./New Utrecht) were named to the Skyline Men's Soccer All-Conference Teams announced by the league office earlier today.

Garcia lands on the first team for the second straight season, which Georges earns his first All-Skyline nod as a second-team selection. The duo combined for 23 goals to lead a Bears squad that saw a four-win improvement over last season and nearly quadrupled their offensive output over their 2017 campaign.

Garcia was one of the most impressive offensive players in the league this season, leading the Skyline in points (39) and goals (16) while his seven assists tied two others for fourth in the conference. He compiled four multi-goal games in 2018, featuring a five-goal, two-assist outburst against Pratt, that set program records for goals and points in a single game.

Moving up to the forward position after playing in the midfield his last two seasons, Georges ranked second on the team in goals scored and was 14th in the conference with seven tallies. The junior recorded his first collegiate hat trick in a triumph over Valley Forge in September.

The All-Conference teams and Player, Rookie, and Coach of the Year are selected by the league's 10 head coaches.

Men's Soccer All-Conference Teams Announced

# # #

2018 Skyline Conference Men's Soccer All-Conference Team 

First Team

Edens Avril, F, Old Westbury (So.; Hempstead, N.Y.)
Jonah Beberman, F, Yeshiva (Fr.; Highland Park, N.J.)
Connor Doyle, F, Mount Saint Mary (Fr.; New Windsor, N.Y.)
Rayneri Ruiz, F, St. Joseph's-Long Island (Jr.; Bay Shore, N.Y.)
Chris Tavernese, F, Maritime (So.; Garden City, N.Y.)
Parker Gallt, M, Maritime (Sr.; Las Vegas, Nev.)
Kenneth Garcia, M, St. Joseph's-Brooklyn (So.; Elmhurst, N.Y.)
Zach Lysakowski, M, U.S. Merchant Marine Academy (So.; Reading, Pa.)
Matthew Wyant, M, Mount Saint Mary (Fr.; Beacon, N.Y.)
Marc Ceruti, B, St. Joseph's-Long Island (Sr.; Shoreham, N.Y.)
Justin Forrest, B, Maritime (Jr.; Lusby, Md.)
Sam Ney, B, U.S. Merchant Marine Academy (Sr.; Vicenza, Italy)
Eric Ragogna, B, Old Westbury (Sr.; Bethpage, N.Y.)
Matthew Milner, G, U.S. Merchant Marine Academy (Jr.; Mt. Airy, Md.)
Mike Warren, G, Old Westbury (Sr.; East Meadow, N.Y.)

Second Team

Colin Berg, F, Sarah Lawrence (Sr.; Franklin, Mass.)
Damian Duda, F, St. Joseph's-Long Island (Jr.; Riverhead, N.Y.)
Mateusz Georges, F, St. Joseph's-Brooklyn (Jr.; Brooklyn, N.Y.)
Anthony Sblendorio, F, Maritime (Jr.; Bay Shore, N.Y.)
Yianni Amvrosiatos, M, Purchase (Sr. Warwick, N.Y.)
Justin Busto, M, St. Joseph's-Long Island (Sr.; Hauppauge, N.Y.)
Connor Lynch, M, Mount Saint Mary (Sr.; Clifton Park, N.Y.)
Joe Springer, M, U.S. Merchant Marine Academy (Sr.; Bowie, Md.)
Rob Cal, B, Purchase (Sr.; Port Jervis, N.Y.)
Dan Cohen, B, Yeshiva (Sr.; Buenos Aires, Argentina)
Kyle Gully, B, Farmingdale State (Sr.; No. Babylon, N.Y.)
Joseph Mesoraca, B, Mount Saint Mary (So.; Oceanside, N.Y.)
Sean O'Neill, B, Maritime (Fr.; Highland Mills, N.Y.)
Scott Flores, G, Farmingdale State (Sr.; Commack, N.Y.)

Offensive Player of the Year: Rayneri Ruiz, St. Joseph's-Long Island
Defensive Player of the Year: Matthew Milner, U.S. Merchant Marine Academy
Rookie of the Year: Jonah Beberman, Yeshiva
Coach of the Year: Daniel Gwyther, Maritime (fifth season)